Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir? için yorumlar kapalı
311 okunma
Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dil Kanseri Belirtileri

Dilde ortaya çıkan kötü huylu tümörler nedeniyle gelişim gösteren kanser türüne dil kanseri denir. Dil kanseri dilin herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilir; ancak genellikle dil kenarında ve altında görülür. Dil kanseri; yaşı ilerlemiş kişilerde, erkeklerde, sigara ve alkol tüketenlerde daha yaygın olarak görülmektedir. Dil kanserinin en önemli belirtileri şunlardır:

Dil üzerinde oluşan tümörler

Dil üzerinde kırmızı veya beyaz benek olarak oluşan ancak zamanla büyüyen tümörler dil kanserinin belirtisi olabilir. Bu tümörler diş etlerinde ya da ağız içi boşluğunun herhangi bir yerinde de görülebilir. Dilin herhangi bir bölümünde sertlik hissediliyorsa orada tümör var demektir ve bu durumda kulak burun boğaz uzmanına başvurulması gerekir.

Ağız içi yaraları ve kanamalar

Dilde nedeni bilinmeyen yaralar oluşması, ağız içinde nedensiz kanamaların meydana gelmesi, tükürükte kan olması gibi durumlar dil kanserinin habercisidir. Bu durumlarda hemen doktora görünmek gerekir.

Ağzı açarken ve yutkunurken ağrı hissi

Kişi ağzını açtığında, bir şey çiğnerken, konuşurken ya da yutkunurken yani dilini her hareket ettirdiğinde ağrı hissediyorsa bu, dil kanserinin belirtisi olabilir.

Tat almada bozukluk

Dilin yanında ve altında oluşan tümörler kanamalara neden olur bu da tat alma bozukluğuna yol açar.

Nefeste kötü koku

Dil kanserinin ilerleyen evrelerinde normal ağız kokusundan farklı olarak ağır bir ağız kokusu meydana gelmektedir. İnsanlar bu kokuyu dişteki çürüklerden ya da tüketilen besinlerden kaynaklı olarak düşünerek ihmal etmektedirler; ancak kötü koku sürekli devam ederse dil kanserinin belirtisi olabilir.

Kullanılan protezlerin ağza sığmaması ve rahatsızlık vermesi

Ağız içi ölçülerine göre yapılan ve bir süredir kullanılan protezler ağza sığmıyorsa ağız içerisinde oluşan şişliklerden dolayı olabilir. Bu şişlikler de dil kanserinin en önemli belirtilerindendir.

Bunların yanında diğer belirtiler de şöyle sıralanabilir:

  • Ani ve aşırı kilo kaybı
  • Boyundaki lenf bezlerinde şişme
  • Çenede ve kulaklarda ağrı
  • Boğaz ağrıları ve iltihapları
  • Seste meydana gelen değişimler
  • Ağızda his kaybı

Bu belirtiler bazen farklı hastalıklarda da görülebilir; ancak bir KBB uzmanına görünmekte fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2017