Dil Hastalıkları Ve Tedavi Yolları

Dil Hastalıkları Ve Tedavi Yolları için yorumlar kapalı
249 okunma
Dil Hastalıkları Ve Tedavi Yolları

Dil Hastalıkları Ve Tedavi Yolları

Günümüzde, sağlıksız yaşam koşullarına bağlı olarak dil hastalıkları çoğalmış ve görülme sıklığı artmıştır. Birçok kişide görülen değişik dil hastalıkları, önem derecesine göre tedavi uygun teknikle tedavi edilmektedir.

En Sık Görülen Dil Hastalıkları ve Tedavisi

Pamukçuk: Ağız içinde enfeksiyon oluşması durumunda ortaya çıkan beyaz lekeler şeklinde açıklanmaktadır. Daha çok çocuklar ve yaşlılar olmak üzere bağışıklık sistemi zayıf ve vücut direnci düşük olan kişilerde görülmektedir. Beslenme ve ilaç tedavisiyle düzeltilebilir.

Dil Yanması: Vitamin eksikliği, hormon bozuklukları, sürekli kullanılan bazı ilaçlar ve psikolojik etmenlere bağlı olarak ortaya çıkabilen bir dil hastalığıdır. Tedavisi, sebebine göre yapılmaktadır. Öncelikle, yanmanın sebebi belirlenir, sonrasında uygun tedaviye başlanır. Vitamin eksikliğinden kaynaklanan yanmalar, beslenme düzeninin değiştirilmesi, diğer sebeplere bağlı olarak oluşan yanmalar ise uygun ilaç tedavisiyle giderilebilmektedir.

Lökoplaki: Dil üzerinde tümöre benzer hücrelerin oluşmasıdır. Gerçek anlamda bir tümör olmasa da, alınması gerekebilir. İlerde tümöre dönüşme riski bulunduğundan mutlaka bir hekim tarafından muayene edilmeli ve gereken şekilde tedavisi yapılmalıdır.

Kan damarı tümörleri: Dil üzerinde oluşan zararsız tümörler olarak bilinse de, estetik açıdan sıkıntı oluşturabilir. Basit cerrahi tekniklerle alınabilir.

Dilde renk değişikliği: Bazı durumlarda, dilde renk değişikliği görülebilir. Ateşli bir hastalık geçiren hastanın dili beyazlayabilir. Sıcak yiyecek ve içecekleri çokça tüketme de, dilde renk değişikliğine sebep olabilir. Onun haricinde, anemi ve ilaç kullanımı, dilde renk değişikliğinin diğer sebepleridir. Düzenli ağız bakımı ile tedavi edilebilir.

Dil kanseri: Dil hastalıkları içerisinde en tehlikeli olandır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak dilin herhangi bir tarafında oluşan kanser hücreleri, kısa bir zaman içerisinde kontrolsüz şekilde çoğalarak ağız içine yayılmaktadır. Aslında dil kanseri, tedavisi olmayan bir hastalık değildir. Zamanında teşhis edildiği takdirde, kalıcı olarak tedavi edilme şansı vardır. Dil kanserinin tedavisi için açık ameliyat, radyoterapi veya kemoterapi teknikleri kullanılabilmektedir. Hastanın durumuna ve hastalığın evresine göre çeşitli testler yapıldıktan sonra uygulanan tedavi tekniği ile, büyük ölçüde iyileşme sağlanabilmektedir.

Dil hastalıkları, birbirine benzeyen belirtilerle kendini gösterebilir. Bu nedenle, hastalığın tedavisi için, öncelikle türünün ve nedeninin belirlenmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2017